čtvrtek 13. prosince 2012

Írán - Zvláštnosti

  Placeni v restauraci vyzaduje znacne usili
  Klasicke pitko se studenou vodou
  Ukazkove zabalena sedaci souprava
 • Íránci jedí rukama - to nám řekl turecký řidič kamionu hned na hranicích s Íránem a měl pravdu. K jídlu jsme (mimo hotelové restaurace) dostali vždy jen lžíci a vidličku (nikdy né nůž) a chleba, resp. placku, která sloužila k nabírání jídla rukama. Navíc jedí jen pravou rukou, což nejspíš souvisí s hygienou a tureckými záchody.
 • Motorky - motorek je v Íránu hodně, především v Teheránu. Podle zákona mají maximální objem 200 ccm, to kvůli tomu, aby neujeli policistům po té, co spáchají nějaký atentát, což už se právě jednou stalo. To ovšem nebrání Íráncům, aby jezdili například v protisměru nejlépe po chodníku. Je to jev více než častý a špatně se na něj zvyká.
 • Dvojí ceny - hodnota napsaná na bankovkách se nazývá Riály. Nicméně všechny ceny se uvádí v Tomanech, kdy jeden Toman je deset Riálů. Existují ale i výjimky, takže je to všechno pěkně nepřehledné.
 • Balení - Íránci jsou fandové balení věcí do igelitu. Hned na hranicích si nás posadili na pěkná kožená křesla zabalená do igelitu, ještě s nálepkou od výrobce. Ale nejsou to jen židle, balí se sedadla v autech, opěrky, páčky blinkrů, dálkové ovládání k televizi. No, co jde zabalit, zabalí.
 • Chlazená voda na každém kroku - příjemná věc, v každém městě, které jsme navštívili, jsou přibližně po sto metrech rozmístěna pítka s chlazenou vodou.
 • Internet - blokovaný a pomalý. Íránský firewall blokuje většinu zpravodajských serverů, včetně těch českých. Blokuje Facebook, Twitter, dokonce i Foursqurae, Picasu, Blogger, atd. Google služby fungovali tak na půl, někdy ano, někdy ne. Většina Íránců tento problém řeší pomocí VPN, takže veškerá snaha Íránské vlády přichází vniveč. Maximální vládou povolená rychlost internetu pro domácnosti je 512 kb/s. WiFi v hotelech se často platí a v restauracích nebývá. Dá se pořídit SIMkarta s Internetem za 40 Kč na týden, s limitem 600 MB.

Žádné komentáře: